Oldalak

2009. augusztus 31., hétfő

Mi az elektronikus kereskedelem?

Némi túlzással kijelenthetjük, hogy ma már - talán a kínai piacon nyugta- vagy számlaadás nélkül realizálódó tranzakciókat kivéve - minden kereskedelem elektronikus is egyben, hiszen az elektronika, informatika teljesen behálózza az életünket, így a kereskedelmi folyamatokat is. Ezért amikor megkülönböztetően elektronikus kereskedelemről (e-commerce) beszélünk, akkor egy olyan speciális területre gondolunk, ahol a kereskedelmi tranzakció legalább egyik része - általában a megrendelés - valamely elektronikus eszköz igénybevételével zajlik le. Leginkább az internetes kereskedelmet szokás ideérteni, de az elektronikus kereskedelem körébe tartozik az is, amikor mozi- vagy parkolójegyet veszünk a mobiltelefonunkkal, vagy autópálya-matricát a benzinkútra kihelyezett terminálon keresztül.

Az internetnek vitathatatlanul vezető szerepe van az e-kereskedelemben, nemcsak azért, mert itt a legnagyobb a választék és a forgalom, hanem azért is, mert az egyéb eszközökön keresztüli elektronikus kereskedelem általában egyúttal internetes is, vagy az interneten is elérhető.

A wikipédia vonatkozó szócikke az elektronikus kereskedelmet a webshopokon vagy webáruházakon keresztüli áruértékesítéssel (vagy cserével) azonosítja, de ezt indokolatlan szűkítésnek érzem, mivel egyrészt ugyebár - ahogy már fent írtam - nem csak az interneten keresztül zajlódhat a tranzakció, másrészt az adásvétel tárgya nem feltétlenül árucikk, hanem lehet az szolgáltatás is. Eszerint e-kereskedelem az is, amikor online kötünk biztosítást, veszünk színház- vagy akár repülőjegyet, de az is, ha egy zeneszámot, filmet vagy netán könyvet töltünk le - természetesen legálisan. (Az illegális letöltésre az elektronikus feketekereskedelem kifejezés illene leginkább. De nem illik rá az elektronikus lopás, mint ahogy azt a sok DVD elején látható kis reklámfilm sugallja, ugyanis amikor valaki lop, akkor közvetlenül a tulajdonost fosztja meg a tulajdonától, a warezolásnál viszont egy orgazdától kapjuk az árut. De ebbe most ne menjünk bele jobban.)

Gyakran emlegetett kifejezés még az e-business, amit néha összemosnak az e-commerce-szel. E-business alatt általában nem csak az elektronikus kereskedelemet értjük, hanem minden elektronikus alapokra épülő üzleti folyamatot, illetve az ezekből összetevődő iparágat. Minden e-comemrce e-business egyben, de nem minden e-business e-commerce. E-business, de nem e-commerce például az internetes bankolás, de akár az ATM-en keresztül való pénzfelvét is. A határok persze máris összemosódnak, mert állításom rögtön megdől, ha valaki az e-bankján vagy az ATM-en keresztül feltölti a mobiltelefonja prepaid-kártyáját.

Mindezt csak a rend és a tisztánlátás kedvéért írtam le, de jó tudni: lehet valaki sikeres e-kereskedő anélkül, hogy halvány fogalma lenne: amit csinál, az e-commerce vagy e-business tulajdonképpen. Ha kiváncsi az e-business-ben használt rövidítések jelentésére, lapozzon tovább >>

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése