Oldalak

2009. szeptember 11., péntek

Saját szemünkben a gerendát

Az internetes kereskedelem nagyobb mértékű elterjedésének legfőbb gátja a bizalomhiány - állapítja meg egyöntetűen szinte minden, a témával foglalkozó kutatás. (Megjegyzem, szerintem elég szép ütemben terjed az internetes vásárlás. Anno a NetPiacnál az egyik legnagyobb problémát a növekedés finanszírozása jelentette. Nagy baj, ha nincs megrendelés, de az is, ha olyan sok van, hogy nem bírjuk teljesíteni.) Az emberek egy része bizalmatlan nem csak az e-kereskedőkkel, hanem általában az internettel szemben.

A bizalmat úgy lehet leginkább erösíteni, ha világosan és nyíltan kommunikálunk. Például nem sumákolunk az árak áfa-tartalmával, a szállítási díjjal, a termék paramétereivel, a kereskedő személyével, a várható szállítási időponttal (stb.) kapcsolatban. Valamirevaló webshopnál nem is férhet kétség ezen adatok meglétéhez és pontosságához, és a SzEK.org tagjai természetesen a valamirevaló kategóriába tartoznak. Készült egy vizsgálat, amely során az Ormós Ügyvédi Iroda munkatársai (ők nagyon rá vannak állva az e-businessre) átnézték a kereskedelemmel foglalkozó tagok oldalait. Azért kellett ez, mert lehet, hogy mi azt gondoljuk, minden előírásnak megfelelünk, de bármikor előbukkanhat egy hivatal, amelynek erről más lesz a véleménye, aminek aztán egy sárga csekkel ad nyomatékot. (A csekken akár félmilliós összeg is szerepelhet.)

A vizsgálat elkészült, az eredmény itt olvasható. Ehhez szeretném hozzáfűzni, hogy egyrészt ha valahol az áll, hogy valamilyen követelménynek a megvizsgált lapok 35% nem felelt meg maradéktalanul, az egyúttal azt is jelenti, hogy 65%-uk viszont maradéktalanul megfelelt! Másrészt azok a pontok, amikben tagjainknál némi hiányosság mutatkozott, nem voltak nagyon kardinálisak. Az egyik leggyakoribb hiba például, hogy a cég adatainál a cégjegyzék-szám mellett nincs feltüntetve a cégbejegyzést végző bíróság neve. Szerintem ezt nevezhetjük apróságnak. Ezzel együtt jó tudni, hogy kéne szerepelnie, mert így alkalmunk lesz javítani.

A világos és nyílt kommunikációhoz az is hozzátartozik, hogy a hibáinkat is elismerjük. El- és felismerjük, hogy kijavíthassuk őket. Remélem sikerül ezzel picit hozzájárulnunk a bizalom erősödéséhez.

(A vizsgálat kapcsán 2009. október 19-én vendég voltam az MR2 Petőfi Netidők című műsorában. A beszélgetés meghallgatható itt.)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése