Nos, az eredmény ennél is jobb lett! A magyarországi websopok forgalma 2009-ben 99 milliárd forint volt, ami 57%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A hazai piacon jelenleg 2700 működő webáruház van a GKIeNET adatai szerint. Ez egy elég nagy szám, de természetesen itt is érvényes a Pareto-elv, sőt, az eredeti 80/20-as megosztáshoz képest sokkal durvábban, mivel a teljes forgalom 93%-át az összes webáruház 3%-a (azaz mintegy 80 cég) adja - ők azok, akik 100 millió forint feletti éves bevételt realizálnak. A fennmaradó közel 7 milliárd forinton pedig a maradék kb. 2600 kereskedő osztozik, bár ezen a táboron belül is éles különbségek találhatók, mert akad itt 50-60 milliót forgalmazó cég, és olyan is bőven található, melynek az egymillió forintot sem éri el az éves árbevétele. (A GKIeNET adatai szerint az áruházak 76%-a 5 millió alatti éves forgalmat produkál.)
Bármennyire is még mindig fiatal, és helyenként szinte szűz terület az e-kereskedelem, ma már ritkán tűnnek fel új üstökösök. Ezt mutatja az is, hogy a 2002-2003-ban, vagy annál korábban alakult webáruházaknál koncentrálódik a látogatottság és a bevétel 90%-a is: az ebbe a csoportba tartozó cégeknél átlagosan naponta legalább ezer egyedi látogató fordul meg.
Kevésbé örvendetes képet mutatnak a fizetési módokra vonatkozó számok. Az elektronikus fizetési módok terén szinte semmi fejlődés nem mutatkozik: a fizikai terméket értékesítő webshopokban az online bankkártyás fizetésen keresztül beérkező bevétel aránya 3%, 77% még mindig utánvét (a futárnak fizetve), 1% a postai utánvét és 16% a készpénzes fizetés személyes átvételkor. Természetesen egész más lenne a kép, ha ehhez hozzátennénk az utazási szolgáltatások vagy az online biztosításkötés adatait, de mivel ezeknél a tranzakció nem valamilyen fizikai termék kiszállításával zárul, ezért az online fizetésen kívül más lehetőség nem is nagyon merül fel. (Sok más érdekes adat is is elhangzott Kis Gergely előadásában, a teljes anyag letölthető a SzEK.org Tudásbázis-ból - csak tagoknak.)
Lehet, hogy nem is 99, hanem 111 milliárd?
A konferencia egyik szünetében érdekes beszélgetést folytattam Csupor Erikkel, a Vatera.hu egyik igazgatójával. Erik azt kérdezte, a Vatera és a Teszvesz értékesítési adatai miért nincsenek benne az éves e-kereskedelmi jelentésben? A GKIeNET 2001. óta folytatja ezt a kutatást, akkor a Vatera forgalma szinte kizárólag a felhasználók egymás közötti adásvételéből, azaz C2C-ből származott, tehát indokolt volt a webshopos értékesítés forgalmába ezt nem beleszámolni. Ám mára Erik elmondása szerint alapvetően megváltozott a helyzet: az átmenő forgalomnak már több mint 60%-a a két aukciós oldalon is megtalálható kereskedők fix áras értékesítéseiből, azaz B2C-ből származik. Nem kis összegről beszélünk: a Vatera és a Teszvesz együttes átmenő forgalma 2009-ben 20 milliárd forint volt, ennek 60%-a 12 milliárd forint, ami - mivel vitathatatlanul webshopos, kosaras termékértékesítés - bele kéne hogy tartozzon az e-kereskedelem teljesítményébe. Persze felmerül a kérdés, hogy egy az egyben hozzáadható-e a 12 milliárd a 99-hez, mivel sok olyan kereskedő is elad a Vaterán és a Teszveszen, akinek saját webshopja is van. Amikor ők kitöltik a kutatási kérdőívet, a forgalmukba valószínűleg azt is beleszámolják, amit az aukciós oldalakon adtak el. (Erre megoldás lehet, ha a kérdőíven van lehetőség ezt külön jelölni.)Akárhogy is, most a GKIeNET dilemma előtt áll, ugyanis tényleg indokolt lenne kibővíteni a kutatási eredményeket az aukciós oldalakon kereskedők által elért bevételekkel, ám amikor ez bekerül a körbe, akkor egyúttal látványos ugrást is eredményez, így torzítva a növekedési adatokat.
További GKIeNET kutatási adatok:
Kedves Egon,
VálaszTörlésÖrülök a felvetésednek - és a fokozott figyelemnek, amivel az adatokat követed. A felvetés az "aukciós" oldalak kapcsán jogos - a Vaterán is egyre több terméket fix áron töltenek fel a kereskedők (B2C), sőt megjelent a kosaras vásárlási lehetőség is. A Vaterától a GKIeNET a konferenciát követően ígéretet kapott arra, hogy a 2010-től kezdve vonatkozóan a B2C irányú tranzakciókat elválasztva a C2C-től fogják a kérdőívünket kitölteni, de számukra egy speciális kérdéssor összeállítására lesz majd szükség.
Az e-kereskedelem forgalmi adatait ez viszont nem fogja jelentősen megváltoztatni, lévén a modellbecslés során a legmagasabb árbevétel-kategória sokasági elemszáma emelkedik eggyel. Ennek hatása a modell során várhatóan 1-2 százalékpontos változást okoz, ami figyelembe véve a modellben rejlő hibahatárokat, a jelenlegi becsült intervallumot nem mozdítja el jelentősen. Másrészt a Vaterán keresztül nagy volumenben árusító boltok jelentős hányada saját oldalukon keresztül is értékesít, így a válaszadás során az „online értékesítésből származó árbevétel” alatt a Vatera oldalán történő kereskedés is megjelenik.
Utaltam rá, hogy speciális kérdőívre lesz szükség - a kérdőív kapcsán a GKIeNET-nél is figyelembe kell vennünk, hogy az e-kereskedők többsége még nem engedheti meg magának, hogy napokat töltsön el a kérdőív kitöltésével (vagyis nem kérdezhetünk túl bonyolultan). A Vatera esetében ugyanakkor figyelembe kell vennünk, hogy az ezen a piactéren értékesítők adatai véletlenül se kerüljenek duplikálásra, vagyis vagy a Vatera által adott adatokat egyenként szükséges összevetnünk a kereskedők által közvetlenül a GKIeNET-nek küldött adatokkal. Ez nem lesz kis feladat..
Üdvözlettel,
Kis Gergely
Akkor azt jól sejtettem, hogy azért ezt a 20 milliárdot nem lehet egy az egyben hozzáadni a 99-hez. Mindenesetre a Vaterával együtt tisztább lesz a kép, főleg, ha tovább tudják növelni a piaci részesedésüket, amire ugyancsak nagy esély van.
VálaszTörlésKöszi az értékes infókat, Gergő!
Kedves Egon,
VálaszTörlésnézegettem a fizetési módok arányait és vohgy nem jött ki a 100% nekem. Segítene?
3% - bank kártya
77% - utánvét futár
1% - postai utánvét
16% - személyesen
-------------------
97% - 3% hiány
vagy elvétettem a számot?
A cikk egyébként nagyon hasznos. Jelenleg államvizsga miatt néztem az oldalt és használtam fel belőle az adatokat.
Annyi kérdésem lenne, hogy esetlegesen van e tippe arra, hogy USA-val összehasonlításba milyenek a trendek? Mekkora e kereskedelem, illetve, mik a fizetési trendek arányai?
köszönettel
Barna
Ott van a képen a többi is. :-)
VálaszTörlés2% banki utalás, 1% egyéb (ebben van a PayPal és az Abaqoos is).
Az USA adatok kapcsán a neten sok minden található.
A Vatera-Teszvesz B2C forgalmának beszámítása jogos, viszont az idősoros adatok elemzésekor ez egy darabig "kiscsillagot" okoz majd.
VálaszTörlésÜdv,
Nagy András