2012. szeptember 22., szombat

Veszedelmes viszonyok

Az Internet Hungary legnagyobb támogatói idén az Apple és a Samsung. Na nem azért, mert ők szponzorálják a konferenciát, hanem mert a köztük zajló perek sora gyönyörűen példázza azt, amiről az egész rendezvény szólni fog, azaz a veszedelmes viszonyokat.

A történet azt hiszem, teljesen közismert, csak a két legfrissebb momentumot idézném fel: augusztus 24-én egy kaliforniai bíróság egymilliárd dolláros kártérítés megfizetésére ítélte a Samsungot az Apple szabadalmainak megsértéséért. Ugyanakkor tegnap Németországban a mannheimi tartományi bíróság épp ellentétes döntést hozott, mely szerint a Samsung nem sértette meg az Apple érintőképernyős technológiára vonatkozó szabadalmát. A két cég a világ minden táján perek sorozatait indította egymás ellen, és - részben az európai és amerikai szabadalmi jog eltérései miatt - nagyon változatos eredmények születtek. A dolog jogi vetülete nem érdekes most számomra, viszont van a történetben egy több helyen hangsúlyozott, üzleti oldalról nagyon érdekes elem: az Apple legnagyobb beszállítója - épp az érintőképernyők gyártójaként - a Samsung, a Samsung legnagyobb vevője pedig az Apple! Itt tehát két olyan fél pereskedik egymással, akik keményen egymásra vannak utalva.

Első pillantásra nem is érti az ember: ha a Samsung legnagyobb vevője az Apple, akkor az Apple diktál, hiszen ő fizet. Ám itt nem baltanyélről vagy csavaralátétről van szó, hanem innovatív technológiáról, amelynek fejlesztésébe nem csak az Apple, hanem a Samsung is hatalmas pénzeket fektetett bele, és az Apple rendeléseinek megfelelő színvonalú kiszolgálásához szükséges erőforrásokkal sem sok konkurens rendelkezik - legalábbis egyelőre. A nyár végi döntés óta blogokon, fórumokon, újságcikkekben szakemberek és laikusok hada vitatkozik azon, lopott-e a Samsung, vagy netán az Apple, jogos-e a döntés, vagy az iPhone lemásolása normális folyamat, ahogy az autók többségének is négy kereke van, mégsem mondjuk, hogy egymást másolják a gyártók.

Nem szeretnék a vitában állást foglalni, inkább nagy érdeklődéssel figyelem a történéseket, és izgalommal várom, ki mit fog erről mondani Siófokon. A probléma ugyanis nem csak az Apple és a Samsung problémája, hanem az egész digitalizálódó világé. Legyen szó okostelefonról, új technológiákról, a tartalom-előállítás üzleti modelljéről, hálózati semlegességről, vagy egyszerűen csak elhúzódó gazdasági válságról - minduntalan szembekerülünk azzal a kérdéssel, hogy harc vagy együttműködés. Ahogy az Internet Hungary alcíme is sejteni engedi: Veszedelmes viszonyok - együtt vagy együtt? - egyre világosabb, hogy a jövő az együttműködésé és az erőforrások megosztásáé, azaz valójában nincs választás, csak együtt lehet. Erre megy a világ, mert erre terelik az ökonómiai és ökológiai kényszerek: enélkül nincs fenntartható fejlődés, hiszen egyrészt nincs már fedezet az erőforrások elpazarlására, másrészt a környezeti erőforrások egyszerűen elfogynak.

(Javaslom a témával kapcsolatban korábbi írásomat: Erőforrás-megosztás - Gondolatok a napozóágyról, valamint Lisa Gansky TED-es előadását: Az üzlet jövője a „mesh” Az Internet Hungary 2012 programja pedig itt található.)

Címkefelhő

adóbevallás (9) álláskeresés (1) árfolyamkockázat (1) atm (1) Az Év Internetes Kereskedője (6) b2b (4) b2c (14) bankkártyás fizetés (13) bizalom (10) bookline.hu (11) cégkivonat (2) devizahitel (3) digitális aláírás (5) dvd (8) e-book (2) e-business (21) e-commerce (57) e-számla (14) e-ticket (2) elállási jog (3) ellenőrzés (13) előrendelés (2) eNET (3) extraprofit (2) Facebook (14) facebookology (4) Finálév (6) fogyasztóvédelem (14) Foursquare (4) Fred Wilson (2) Gerd Leonhard (4) GKIeNET (12) goldenblog (1) hitel (1) Hollywood (1) időpecsét (2) illegális (7) internet hungary (10) Internet Kalauz (10) internetadó (2) internetes befektetés (13) IVR (1) iwiw (5) jogszabályok (22) képzés (7) know-how (20) konferencia (32) közösségi vásárlás (13) kupon (10) kutatás (23) logisztika (6) m-commerce (12) mesh (5) Mobile Hungary (1) népszámlálás (1) netpiac.hu (12) netpincer.hu (8) netrisk.hu (6) nettv (2) niche piac (1) okostelefon (15) oktatás (6) online marketing (14) ötlet (15) QR-kód (2) referencia (5) réspiac (1) rövidítések (3) sajtószemle (16) sharing economy (6) SmartCommerce (11) Smartmobil (5) startup (2) stratégia (20) szek.org (35) szemkamerás vizsgálat (1) szerzői jog (3) szolgáltatás (17) tanácsadás (17) taxi (3) televízió (9) tesco (5) toplista (5) torrent (4) történelem (14) tréning (5) tudástár (24) Twitter (5) uber (3) usability (7) ügyfélkapu (6) ügyfélkezelés (4) ügyfélszolgálat (3) üzleti modell (25) üzleti terv (15) válságadó (2) vasárnapi boltbezárás (2) vatera.hu (16) Vedd a neten (5) Vodafone (3) web5let (2) webáruház (35) webergonómia (7) webkritika (8) webshop (34) YouTube (2)