Ha az okokat tudakoljuk, a válasz legtöbbször az, hogy a kártyás fizetés drága, magas a banki jutalék. Amikor ezt az érvet hallom, meg szoktam kérdezni, hogy tudja-e az illető, mennyibe kerül a készpénzfizetés? Válasz helyett legtöbbször csak csodálkozó tekinteteket kapok. Pedig szögezzük le: a készpénzfizetés sincs ingyen! Egyszerűen csak a költségei nem láthatóak a könyvelés egyetlen rovatában, mint a banki jutalék, hanem sokféle tételben bújnak meg, vagy bevételkiesés formájában jelentkeznek.
Nézzük, mik a készpénzfizetés költségei! Elég sok van.
A készpénzkezeléssel kapcsolatos költségek, azaz ténylegesen megjelenő, direkt kiadások:
- a kasszák, kasszagépek, széfek stb. vételára
- a kassza kezelésével járó feladatokra fordított idő (tessék csak végiggondolni, hányféle címletben érkezik a pénz, azt szortírozni, kezelni kell, záráskor össze kell számolni, nyilvántartásba venni, szalagozni, rolnizni stb.)
- a kasszában lévő váltópénz (ez kasszánként legalább 25-30 ezer forint, egy nagyáruház esetében, ahol van 25-30 kassza is, ez elérheti az egymillió forintot üzletenként)
- tárolási költségek
- szállítási költségek (nagy forgalomnál ez ismét tetemes költség lehet)
- a bankszámlára történő befizetés közvetlen és közvetett költségei
- a készpénzben teljesített kiadások teljesítésének költségei (pl., hogy elküldjük az egyik munkatársat a postára csekkeket befizetni, amivel elmegy egy órája hetente többször is akár)
- biztonsági költségek (a pénzkezelés teljes folyamatában felmerülnek biztonsági költségek, akár egészen komolyak is - számos helyen pl. csak ezért vannak felszerelve kamera-rendszerek)
Kezelési és kockázati veszteségek
- tévedés, számolási hibák
- lopás, dézsmálás (különösen a vendéglátóiparban)
- sikkasztás, csőd (lásd pl. az XPS futárszolgálat esete, rengeteg partner utánvéti összege ragadt be örökre - vajon hány évszázad banki jutaléka jött volna ki az így elbukott tízmilliókból?)
- rongálódás - a hiányos bankjegyet többnyire beváltják, de ez egy időigényes procedúra, ami nem is mindig eredményes
Elmaradt bevétel
- korlátozott pénztárca - ha valahol nem lehet kártyával fizetni, akkor csak annyit tudok költeni, amennyi kápé nálam van. A statisztikák egyértelműen bizonyítják, hogy a bankkártyás fizetés lehetősége bevételnövekedéssel jár, egyrészt azért, mert az egy főre jutó költés nő, másrészt azért, mert a vevők száma is több lesz!
- korlátozott kassza - nem ritka, hogy egy vevő elmegy, ha a kereskedő egy nagyobb címletből nem tud visszaadni
- elvesztett vevő - ha nem is gyakori, de nem is kevés az olyan tudatos vevő, mint én is, aki olyan online boltban nem vásárol, ahol nem lehet kártyával fizetni; de én pl. étterembe sem megyek olyan helyre, ahol csak kápét fogadnak el.
Legújabb negativ tapasztalat: a Gozsdu udvar szorakozohelyei "büszkén" hirdetik étlapjukon,hogy bankkartyat nem TUDNAK elfogadni! Talan inkabb nem AKARNAK. Persze az elelmesek mar telepitettek 2 automatat is az utcaba. Mindenesetre ha a külföldi turista ill.a magyar tudatos kártyahasznalo/hivatalos fizetesböl élö magyar nem a szamla fizetesekor szembesülne ezzel, hanem rögtö az elején, akkor be sem ülne az adott helyre fogyasztani!
VálaszTörlés