Oldalak

2015. július 30., csütörtök

Kétszázhetvenhárom-milliárd

Az e-kereskedők minden évben izgatottan várják az eNET éves jelentését az e-kereskedelem teljesítményéről, amelyet a cég a SzEK.org tavaszi konferenciáján mutat be. Idén is így történt, és Pintér Róbert kutatásvezető már az előadás címében kiemelte a lényeget, ugyanis az első diára egyetlen számot írt: 273.

Pintér Róbert (eNET)
(A szerző fotója)

A webshopok nettó árbevétele már második egymást követő évben alakult várakozáson felül: a 2014-es e-kereskedelmi bevétel 273 milliárd forint lett, ami a hazai kiskereskedelmi forgalom 3,7%-a. Ez az előző évihez képest 26%-os növekedést jelent, ami azt jelenti, hogy a 2013-ban bekövetkezett irányváltás folytatódik, azaz a növekedés is növekszik (23-ról 26%-ra).

Forrás: eNET
Az eNET szakemberei szerint az új lendületben komoly szerepet játszik, hogy több nagy nemzetközi cég is erősíti online értékesítési csatornáit. Például a 2013. márciusában indult Tesco online-ról - bár a cég konkrét forgalmi adatokat eddig nem hozott nyilvánosságra - tudni lehet, hogy tavaly ismét nagyot nőtt.

Érdekes még megnézni, hogy mely termékkörökből származik nagyobb növekedés. A legdinamikusabban a sportszerek, sporteszközök értékesítése nőtt, ezt követte az állateledel, illetve az állattartással kapcsolatos egyéb eszközök eladása, aztán a lakberendezés. Nem meglepő módon az átlaghoz képest kisebb mértékben nőttek azok a termékkörök, amelyek már hagyományosan régóta vezetik az eladási statisztikákat. Ezek a számítástechnika, a könyv és a szórakoztató-elektronika.

A piac fejlődését mutatja, hogy tovább nőtt az online bankkártyás fizetés aránya (kb. 12%), illetve nagyon jelentős tényezővé nőtte ki magát az utánvét bankkártyás fizetése, ennek aránya mintegy 14%-ot tesz ki. Ez főleg annak köszönhető, hogy egyrészt sok futárszolgálat szerelte fel a sofőrjeit mobil POS-terminállal, másrészt a Tesco-s vásárlásoknál csak bankkártyával lehet fizetni, online és utánvétes formában is.

Az átvételi módoknál az elmúlt időszak friss fejleménye a csomagautomaták terjedése. Ma már három cég is üzemeltet ilyeneket: a műfajban úttörő Magyar Posta mellett megjelent két új magáncég is, a FoxPost és a WeBox. Az átvételi mód tavaly még csak a webshopok 5-6%-nál volt választható, de az új szereplők indulásával valószínűleg ebben az évben ez a szám jelentősen nőni fog.

Az eNET mostani kutatásában is rákérdezett a kereskedők várakozásaira. Ebből az derült ki, hogy a piac a dinamikus növekedés fennmaradására számít. Érdekesség, hogy az e-kereskedők kisebb része, mindössze 36%-a gondolja úgy, hogy a boltok vasárnapi zárvatartása további növekedést fog hozni számára, ugyanakkor ha a webshopok mérete szerint is megnézzük a válaszokat, az derül ki, hogy a 100 millió forint feletti árbevétellel rendelkező webshopok többsége egyértelmű növekedést vár ettől az intézkedéstől.

Az biztos, hogy az EU-országok átlagait nézve az e-kereskedelem növekedésében még mindig bőven van tartalék, ezért nyugodtan mondhatjuk, benne van a piacban egy 350 milliárdos, vagy azt meghaladó e-kereskedelmi forgalom 2015-re.

Az idei SzEK.org konferencia érdekessége volt, hogy az eNET előadását követően két másik kutatócég, a Gemius és a GfK szemszögéből is kaptunk adatokat a hazai e-ker piacról. Ezekről majd egy következő posztban számolok be.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése